Jakie oprogramowanie wybrać dla sklepu internetowego?

Wybór oprogramowania w zależności od potrzeb, jakie oprogramowanie wybrać dla sklepu internetowego? Dedykowana platforma, oprogramowanie pudełkowe czy Open Source?
Nie da się ukryć, że na rynku dostępnych jest obecnie całe spektrum platform do sprzedaży internetowej. Przede wszystkim oferowane są różne modele licencyjne i różne scenariusze wdrożenia. Oczywiście wybór oprogramowania ma znaczenie zasadnicze, ponieważ wpłynie nie tylko na czas i koszty wdrożenia, ale też na możliwości późniejszego rozwoju. Jednak w pierwszej kolejności należy określić ważne wymagania, które później staną się kryteriami decyzji. Rzecz jasna każdy produkt będzie miał swoje zalety i wady, których nie da się pogodzić – trzeba dokonać wyboru mając na względzie wszystkie plusy i minusy. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący wyboru oprogramowania do sklepu internetowego. Przeczytaj go koniecznie!

Zacznijmy jednak od tego, że w bardzo dużym skrócie platformy e-commerce można podzielić na: platformy dedykowane, oprogramowanie pudełkowe: oprogramowanie pudełkowe darmowe, oprogramowanie pudełkowe płatne oraz oprogramowanie pudełkowe w formie dzierżawy. Przede wszystkim dzięki takiemu podziałowi będzie dostępny pierwszy punkt odniesienia do porównania.

Generalnie rzecz ujmując platforma dedykowana jest to oprogramowanie, które jest tworzone specjalnie pod potrzeby zamawiającego. Poza tym można mieć wpływ na wszystkie elementy i aspekty wytworzonego systemu, począwszy od technologii w jakiej zostanie wytworzone, a skończywszy na procesach przepływu danych, jakie zostaną zaimplementowane w tym rozwiązaniu. Ponadto często producenci i dystrybutorzy nazywają platformą dedykowaną oprogramowanie pudełkowe (gotowy produkt) przystosowywane w większym lub mniejszym zakresie do potrzeb klienta. Poza tym w tym przypadku chodzi o oprogramowanie pisane zupełnie od podstaw – pod klucz.

Zdecydowanie dużą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość stworzenia platformy idealnie dopasowanej do środowiska informatycznego, które już istnieje w przedsiębiorstwie (np. bardzo dobra integracja z systemem księgowym lub systemem magazynowym). Jednak biorąc pod uwagę plusy tego rozwiązania – trzeba zwrócić koniecznie uwagę na jego wady. Oczywiście pomijając aspekt kosztowy i czasowy (wytworzenie oprogramowania od zera jest zazwyczaj bardzo drogie i trwa długo) warto zastanowić się czy będziemy w stanie zaprojektować dobry system i nie popełnić błędów, które już inni rozwiązali w swoich aplikacjach sprzedawanych od lat na rynku. Przede wszystkim przy takim założeniu musimy wykonać projekt całego systemu, a nie tylko zmian dostosowawczych w istniejącym oprogramowaniu. Istnieją przecież reguły cenowe, promocyjne, zarządzanie produktami i wiele, wiele innych.